Na jakość dźwięku może wpływać wiele czynników. Dla wielu użytkowników zakres częstotliwości jest kluczową cechą słuchawek. Im szerszy zakres, tym więcej szczegółów i niuansów można usłyszeć podczas słuchania. Jednak każda osoba odbiera częstotliwości inaczej, więc zakres częstotliwości słuchawek różni się w zależności od indywidualnych potrzeb. Przeciętna osoba odbiera częstotliwości w zakresie od 16 do 20 000 Hz, więc najczęściej dostępne są słuchawki z zakresem częstotliwości od 20 do 20 000 Hz. Jeśli szukasz słuchawek z dobrym basem, powinieneś celować w niższe wartości zakresu (bas reprezentuje częstotliwości do około 256 Hz), podczas gdy wysokie wartości zakresu (częstotliwości w przybliżeniu powyżej 2048 Hz) będą lepsze do odtwarzania wysokich tonów. Zakres częstotliwości słuchawek Pioneer SE MJ551T to 8 - 28000 Hz. Czułość słuchawek określa, jak skutecznie mogą one odbierać sygnał ze źródła. Im wyższa czułość słuchawek, tym głośniej mogą one grać przy niższym zużyciu energii. Jednak przy dużej głośności zużycie energii wzrasta, co może stanowić problem podczas słuchania muzyki z telefonu komórkowego. Wartość czułości około 85 dB jest odpowiednia dla cichych środowisk, podczas gdy wartość około 90 dB pozwala na wysokiej jakości słuchanie nawet w hałaśliwym otoczeniu. Słuchawki o czułości 100 dB i wyższej nadają się do bardzo głośnych środowisk, takich jak koncerty. Headphones Pioneer SE MJ551T są zaprojektowane z czułością o 105 dB/mW.
W większości przypadków znaczenie ma również urządzenie podłączone do słuchawek. Niższa wartość rezystancji (około 100 do 150 Ohm) jest odpowiednia do odtwarzania z telefonów komórkowych, laptopów lub innych przenośnych odtwarzaczy, które nie mają wystarczająco mocnego wzmacniacza. Niższa impedancja zapewni osiągnięcie wymaganego poziomu głośności przy mniejszym zużyciu energii, wydłużając tym samym żywotność odtwarzacza. Jednocześnie jednak przy niższej impedancji występują większe zniekształcenia dźwięku. Słuchawki o wyższej impedancji, wynoszącej około 250 omów i powyżej, są zatem bardziej odpowiednie do odtwarzania z naprawdę mocnych źródeł sygnału lub przy użyciu wzmacniacza słuchawkowego, w przeciwnym razie dźwięk wydobywający się z nich może nie być wystarczająco głośny. Jednocześnie słuchawki o wyższej impedancji zapewniają również mniejsze zniekształcenia dźwięku. W przypadku tych słuchawek impedancja osiąga 32 Ohm value.
Słuchawki składają się z wielu ważnych części, w tym membrany, które są odpowiedzialne za przekształcanie sygnałów elektrycznych w dźwięk. Membrana o grubości około 6 mm jest bardzo wrażliwa na zmiany wysokich częstotliwości, ale mniej wrażliwa na basy. Aby uzyskać stosunkowo zrównoważony profil dźwiękowy, stosuje się membranę o średniej grubości około 10 mm, która może odtwarzać zarówno basy, jak i wysoką tonację. Membrana o grubości około 20 mm nie reaguje tak szybko na zmiany sygnału audio, co powoduje gorsze odtwarzanie basów. Jest jednak bardzo czuła na wyższe częstotliwości. W przypadku tego modelu membrana to 40 mm.
Pokaż więcej